Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG78A-E3/52
Part No.:
SMBG78A-E3/52
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
AetrixSMBG78A-E3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 78VWM 126VC DO215AA
Comments
SMBG78A-E3/52 Specifications
Manufacturer:
Package/Case:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Series:
TransZorb®
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
78V
Voltage - Breakdown (Min):
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)