Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG8.5A-M3/52
Part No.:
SMBG8.5A-M3/52
Datasheet:
AetrixSMBG8.5A-M3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO215AA
Comments
SMBG8.5A-M3/52 Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
41.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)