Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ130A-M3/5B
Part No.:
SMBJ130A-M3/5B
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AetrixSMBJ130A-M3/5B.pdf
Description:
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AA
Comments
SMBJ130A-M3/5B Specifications
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)