Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ150A-M3/5B
Part No.:
SMBJ150A-M3/5B
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AetrixSMBJ150A-M3/5B.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AA
Comments
SMBJ150A-M3/5B Specifications
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)