Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ15CA-E3/1
Part No.:
SMBJ15CA-E3/1
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AetrixSMBJ15CA-E3/1.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AA
Comments
SMBJ15CA-E3/1 Specifications
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
24.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)