Semtech Corporation SMBJ200CA
Part No.:
SMBJ200CA
Manufacturer:
Semtech Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AetrixSMBJ200CA.pdf
Description:
1-LINE 200V 1.9A TVS DO-214AA(SM
Comments
SMBJ200CA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Semtech Corporation
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
SMBJxxCA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
200V
Voltage - Breakdown (Min):
224V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
324V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)