Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ24A-M3/5B
Part No.:
SMBJ24A-M3/5B
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AetrixSMBJ24A-M3/5B.pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AA
Comments
SMBJ24A-M3/5B Specifications
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)