Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ26A-M3/5B
Part No.:
SMBJ26A-M3/5B
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AetrixSMBJ26A-M3/5B.pdf
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
Comments
SMBJ26A-M3/5B Specifications
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
14.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)