Semtech Corporation SMBJ26CA
Part No.:
SMBJ26CA
Manufacturer:
Semtech Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ26CA.pdf
Description:
1-LINE 26V 14.2A TVS DO-214AA(SM
Comments
SMBJ26CA Specifications
Manufacturer:
Semtech Corporation
Series:
SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
14.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)