Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ28A-M3/52
Part No.:
SMBJ28A-M3/52
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AetrixSMBJ28A-M3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AA
Comments
SMBJ28A-M3/52 Specifications
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)