Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ33CA-E3/1
Part No.:
SMBJ33CA-E3/1
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AetrixSMBJ33CA-E3/1.pdf
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AA
Comments
SMBJ33CA-E3/1 Specifications
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)