Semtech Corporation SMBJ40CA
Part No.:
SMBJ40CA
Manufacturer:
Semtech Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ40CA.pdf
Description:
1-LINE, 40V 9.3A TVS DO-214AA (S
Comments
SMBJ40CA Specifications
Manufacturer:
Semtech Corporation
Series:
SMBJxxCA
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)