Semtech Corporation SMBJ48CA
Part No.:
SMBJ48CA
Manufacturer:
Semtech Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ48CA.pdf
Description:
1-LINE 48V 7.7A TVS DO-214AA(SMB
Comments
SMBJ48CA Specifications
Manufacturer:
Semtech Corporation
Series:
SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)