Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ48CA-E3/51
Part No.:
SMBJ48CA-E3/51
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AetrixSMBJ48CA-E3/51.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AA
Comments
SMBJ48CA-E3/51 Specifications
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)