Semtech Corporation SMBJ51CA
Part No.:
SMBJ51CA
Manufacturer:
Semtech Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ51CA.pdf
Description:
1-LINE 51V 7.3A TVS DO-214AA(SMB
Comments
SMBJ51CA Specifications
Manufacturer:
Semtech Corporation
Series:
SMBJxxCA
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)