Semtech Corporation SMBJ60CA
Part No.:
SMBJ60CA
Manufacturer:
Semtech Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ60CA.pdf
Description:
1-LINE 60V 6.2A TVS DO-214AA(SMB
Comments
SMBJ60CA Specifications
Manufacturer:
Semtech Corporation
Series:
SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)