Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ64A-M3/52
Part No.:
SMBJ64A-M3/52
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AetrixSMBJ64A-M3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AA
Comments
SMBJ64A-M3/52 Specifications
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
64V
Voltage - Breakdown (Min):
71.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)