Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ6.5A-M3/5B
Part No.:
SMBJ6.5A-M3/5B
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AetrixSMBJ6.5A-M3/5B.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AA
Comments
SMBJ6.5A-M3/5B Specifications
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
53.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)