Semtech Corporation SMBJ6.5CA
Part No.:
SMBJ6.5CA
Manufacturer:
Semtech Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ6.5CA.pdf
Description:
1-LINE 6.5V 53.6A TVS DO-214AA(S
Comments
SMBJ6.5CA Specifications
Manufacturer:
Semtech Corporation
Series:
SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
56A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)