Semtech Corporation SMBJ70CA
Part No.:
SMBJ70CA
Manufacturer:
Semtech Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ70CA.pdf
Description:
1-LINE 70V 5.3A TVS DO-214AA(SMB
Comments
SMBJ70CA Specifications
Manufacturer:
Semtech Corporation
Series:
SMBJxxCA
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)