Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ75A-M3/52
Part No.:
SMBJ75A-M3/52
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AetrixSMBJ75A-M3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AA
Comments
SMBJ75A-M3/52 Specifications
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)