Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ8.5A-M3/52
Part No.:
SMBJ8.5A-M3/52
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AetrixSMBJ8.5A-M3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AA
Comments
SMBJ8.5A-M3/52 Specifications
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
41.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)