Semtech Corporation SMBJ85CA
Part No.:
SMBJ85CA
Manufacturer:
Semtech Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ85CA.pdf
Description:
1-LINE 85V 4.4A TVS DO-214AA(SMB
Comments
SMBJ85CA Specifications
Manufacturer:
Semtech Corporation
Series:
SMBJxxCA
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)