Semtech Corporation SMBJ90CA
Part No.:
SMBJ90CA
Manufacturer:
Semtech Corporation
Datasheet:
AetrixSMBJ90CA.pdf
Description:
1-LINE 90V 4.1A TVS DO-214AA(SMB
Comments
SMBJ90CA Specifications
Manufacturer:
Semtech Corporation
Series:
SMBJxxCA
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)