Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMCJ11A-M3/57T
Part No.:
SMCJ11A-M3/57T
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AetrixSMCJ11A-M3/57T.pdf
Description:
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AB
Comments
SMCJ11A-M3/57T Specifications
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
11V
Voltage - Breakdown (Min):
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
82.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)