Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMCJ15A/7T
Part No.:
SMCJ15A/7T
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AetrixSMCJ15A/7T.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB
Comments
SMCJ15A/7T Specifications
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
61.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)