Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMCJ170A-M3/57T
Part No.:
SMCJ170A-M3/57T
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AetrixSMCJ170A-M3/57T.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Comments
SMCJ170A-M3/57T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)