Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMCJ17A-M3/9AT
Part No.:
SMCJ17A-M3/9AT
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AetrixSMCJ17A-M3/9AT.pdf
Description:
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
Comments
SMCJ17A-M3/9AT Specifications
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
54.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)