Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMCJ43A-M3/57T
Part No.:
SMCJ43A-M3/57T
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AetrixSMCJ43A-M3/57T.pdf
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
Comments
SMCJ43A-M3/57T Specifications
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
21.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)