Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMCJ45A-M3/57T
Part No.:
SMCJ45A-M3/57T
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AetrixSMCJ45A-M3/57T.pdf
Description:
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AB
Comments
SMCJ45A-M3/57T Specifications
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
45V
Voltage - Breakdown (Min):
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)