Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMP18A-M3/84A
Part No.:
SMP18A-M3/84A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-220AA
Datasheet:
AetrixSMP18A-M3/84A.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO220AA
Comments
SMP18A-M3/84A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-220AA
Series:
TransZorb®, eSMP®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.7A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)