Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMPC11A-M3/87A
Part No.:
SMPC11A-M3/87A
Datasheet:
AetrixSMPC11A-M3/87A.pdf
Description:
TVS DIODE 11VWM 18.2VC TO277A
Comments
SMPC11A-M3/87A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
11V
Voltage - Breakdown (Min):
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
82.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)