Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMPC12A-M3/87A
Part No.:
SMPC12A-M3/87A
Datasheet:
AetrixSMPC12A-M3/87A.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC TO277A
Comments
SMPC12A-M3/87A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
75.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)