Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMPC14A-M3/87A
Part No.:
SMPC14A-M3/87A
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
AetrixSMPC14A-M3/87A.pdf
Description:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC TO277A
Comments
SMPC14A-M3/87A Specifications
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V
Voltage - Breakdown (Min):
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
64.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)