Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMPC15A-M3/87A
Part No.:
SMPC15A-M3/87A
Datasheet:
AetrixSMPC15A-M3/87A.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC TO277A
Comments
SMPC15A-M3/87A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
61.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)