Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMPC17A-M3/87A
Part No.:
SMPC17A-M3/87A
Datasheet:
AetrixSMPC17A-M3/87A.pdf
Description:
TVS DIODE 17VWM 27.6VC TO277A
Comments
SMPC17A-M3/87A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
54.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)