Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMPC18A-M3/87A
Part No.:
SMPC18A-M3/87A
Datasheet:
AetrixSMPC18A-M3/87A.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC TO277A
Comments
SMPC18A-M3/87A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
51.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)