Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMPC26A-M3/87A
Part No.:
SMPC26A-M3/87A
Datasheet:
AetrixSMPC26A-M3/87A.pdf
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC TO277A
Comments
SMPC26A-M3/87A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
35.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)