Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMPC28A-M3/87A
Part No.:
SMPC28A-M3/87A
Datasheet:
AetrixSMPC28A-M3/87A.pdf
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC TO277A
Comments
SMPC28A-M3/87A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
33A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)