Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMPC33A-M3/87A
Part No.:
SMPC33A-M3/87A
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
AetrixSMPC33A-M3/87A.pdf
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC TO277A
Comments
SMPC33A-M3/87A Specifications
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
28.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)