Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMPC36A-M3/87A
Part No.:
SMPC36A-M3/87A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
AetrixSMPC36A-M3/87A.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC TO277A
Comments
SMPC36A-M3/87A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Series:
TransZorb®, eSMP®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
25.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)