Comchip Technology SR3200-HF
Part No.:
SR3200-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Single Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
AetrixSR3200-HF.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO27
Comments
SR3200-HF Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
250pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-27
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 175°C