Vishay T15B43AHM3/H
Part No.:
T15B43AHM3/H
Manufacturer:
Vishay
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AetrixT15B43AHM3/H.pdf
Description:
1.5KW,43V 5%,SMB PAR
Comments
T15B43AHM3/H Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
PAR®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36.8V
Voltage - Breakdown (Min):
40.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
59.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
26.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 185°C (TJ)