Vishay General Semiconductor - Diodes Division TPC15AHM3/87A
Part No.:
TPC15AHM3/87A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
AetrixTPC15AHM3/87A.pdf
Description:
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC TO277A
Comments
TPC15AHM3/87A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Series:
PAR®, eSMP®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12.8V
Voltage - Breakdown (Min):
14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
70.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 185°C (TJ)