Taiwan Semiconductor Corporation TPMR10GH
Part No.:
TPMR10GH
Datasheet:
AetrixTPMR10GH.pdf
Description:
35NS, 10A, 400V, SUPER FAST RECO
Comments
TPMR10GH Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:
140pF @ 4V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C