SMC Diode Solutions UF27520070A1.T1
Part No.:
UF27520070A1.T1
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Single Diodes
Package:
Die
Datasheet:
AetrixUF27520070A1.T1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 200V 90A DIE
Comments
UF27520070A1.T1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
Die
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
90A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 90 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
70 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
60 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)