Diodes Incorporated UF5A400D1-13
Part No.:
UF5A400D1-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AetrixUF5A400D1-13.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 400V 5A TO252-3
Comments
UF5A400D1-13 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:
50pF @ 10V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252-3
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C