Vishay General Semiconductor - Diodes Division VESD12A1C-02Z-GS08
Part No.:
VESD12A1C-02Z-GS08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
SOD-923
Datasheet:
AetrixVESD12A1C-02Z-GS08.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 23VC SOD923
Comments
VESD12A1C-02Z-GS08 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
SOD-923
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
13.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
92W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
30pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)