Vishay VS-85EPF12HE4
Part No.:
VS-85EPF12HE4
Manufacturer:
Vishay
Category:
Single Diodes
Package:
PowerTab®
Description:
NEW INPUT DIODES - POWIRTAB
Comments
VS-85EPF12HE4 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay
Series:
Package/Case:
PowerTab®
Packaging:
Strip
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
85A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.36 V @ 85 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
480 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C