Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE10CA
Part No.:
1.5KE10CA
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
Aetrix1.5KE10CA.pdf
Description:
TVS 1500W 10V 5% BIDIR DO-201
Comments
1.5KE10CA Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.55V
Voltage - Breakdown (Min):
9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
108A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)